30 marca 2019

"Chodząca mądrość. Trzy pokolenia, dwa psy i poszukiwanie szczęśliwego życia" Deepak Chopra, Gotham Chopra

Tytuł oryginału: Walking Wisdom: Three Generations,
Two Dogs, and the Search for a Happy Life
Tłumaczenie: Dagmara Waszkiewicz
Wydawnictwo: Barbelo
Data wydania: 8 maja 2013
Liczba stron: 304
Kategoria:Biografia/autobiografia/pamiętnik
Moja ocena: 4/6
Deepak Chopra jest słynnym trenerem rozwoju osobowości, uwielbianym przez miliony nie tylko Amerykanów, ale ludzi na całym świecie. Jego syn Gotham Chopra wiedzie niby zwyczajne życie, pracuje, zajmuje się rodziną, spędza czas z synem i psem. Właśnie to psy odgrywają bardzo ważną rolę w jego życiu. W dzieciństwie był to Nicholas, który okazał się nad wyraz mądrym psiakiem i wile nauczył młodego Choprę, a w jego dorosłym życiu pojawia się Cleo i wydawało by się, że dorosłego mężczyznę już nic nie jest w stanie zaskoczyć, a jednak. Ten mały piesek może przekazać mu niejedną mądrość życiową, którą powinniśmy się w życiu kierować i brać przykład z psów, aby być szczęśliwsi. 
 
W "Chodzącej mądrości" możemy przeczytać o licznych, długich rozmowach ojca z synem na życiowe, a wręcz egzystencjalne tematy, o ich przyjaźni z  Michaelem Jacksonem, o kryzysach małżeńskich i o ich zmaganiach wynikających z ojcostwa. Deepak i Gotham zauważają, że cechy, które obserwują u swoich psiaków i które tak bardzo sobie w nich cenią, powinni rozwijać w sobie ludzie, aby żyło im się lepiej i byli szczęśliwi. Jeżeli zaczniemy naprawdę uważnie obserwować nasze psy to możemy wiele zrozumieć i znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas od dawna pytania.
"Chodząca mądrość" jest książką stosunkowo lekką i dość zabawną, mimo mnogości przesłań jakie z sobą niesie. Bohaterowie tej opowieści poruszają bardzo poważne tematy  dotyczące trudów i radości świadomego, uważnego i mądrego życia. Deepak Chopra i Gotham Chopra piszą w swojej książce szczerze o ich życiu osobistym, relacjach z najbliższymi, o swoich życiowych sukcesach i porażkach. 
Po książkę sięgnęłam z wielką radością, gdyż jak sam tytuł mówi jest o psach, a ja te czworonogi po prostu uwielbiam. A  czy sama książka mi się podobała? Raczej tak, ale spodziewałam się czegoś innego. Myślałam, że to taka zwykła książka o losach jakichś dwóch psów, coś w stylu "Był sobie pies", ale to było zupełnie coś innego. Owszem pieski są tu w centrum uwagi, ale ich perypetie są tu głęboko analizowane i doszukuje się w nich głębszego sensu.
Książka dość ciekawa, nawet dobrze mi się ją czytało, ale początkowo musiałam się troszkę przyzwyczaić do stylu autorów. Najbardziej irytowały mnie liczne przeskoki w czasie i brak zachowanej chronologii wydarzeń. Jak napisałam wcześniej jest ona stosunkowo lekką lekturą, gdyż biorąc pod uwagę liczbę  rozważań podjętych przez autorów i nawiązań do różnych filozofii, to czytało się w miarę przystępnie.
Jeżeli lubicie czytać autobiografie znanych ludzi, czy coś w stylu pamiętnika, z opisami licznych, ciekawych wydarzeń z ich życia to myślę, że  książka "Chodząca mądrość" Wam się spodoba. Mi się książka nawet podobała, jej lektura była dla mnie nowym doświadczeniem, gdyż po biografie, autobiografie, czy pamiętniki raczej nie sięgam, a i te filozoficzne rozważania nad życiem człowieka, były dla mnie inną tematyką  niż zazwyczaj czytam. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Barbelo.

18 komentarzy:

 1. Czuję się naprawdę zainteresowana lekturę tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zaciekawiłam Cię tym tytułem :)

   Usuń
 2. Nie jestem fanką ani psów ani pamiętników/biografii więc odpuszczam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety kochana tym razem pasuje, bo to nie moje smaki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok, może następnym razem czymś Cię zaciekawię :)

   Usuń
 4. Czytałam inną książkę tego duetu. Tę też chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie przeczytam - nie poczułam się zainteresowana ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama nie wiem. Z jednej strony nie czuję, żeby mnie bardzo ,,ciągnęło'' do tej książki, ale z drugiej strony byłoby to dla mnie nowe doświadczenie czytelnicze. Format i tematyka mnie ciekawi.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Tytuł świetny ;) Z pewnością zachęciłby mnie do zapoznania się z opisem ;) Ale książka sama w sobie to raczej nie jest pozycja dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie przeczytam książkę w wolnym czasie :D Czy byłabyś chętna przyłączyć się do akcji "Help the Book", tak jak pisałam w poście? Koniecznie daj mi znać :)
  Pozdrawiam oraz dziękuję za odwiedziny ♥ wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka wydaje się całkiem ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim moim czytelnikom za odwiedziny i pozostawienie choćby krótkiego komentarza.