15 czerwca 2019

"Bluszcz" Anna H. Niemczynow

Wydawnictwo: Videograf SA
Data wydania: 2 lipca 2018
Liczba stron: 448
Kategoria: Literatura obyczajowa
Moja ocena: 4/6


Julita wiedzie z pozoru normalne, wydawałoby się szczęśliwe życie rodzinne. Ma męża i dwoje dzieci, ale to tylko pozory. Kobieta wierzy, że poprzez swoje poświęcenie i bezgraniczne oddanie jest w stanie utrzymać małżeństwo i zbudować ciepły dom dla dzieci. Od dzieciństwa miała wpajane, że musi być z mężem aż do śmierci, bez względu na wszystko i tego się trzyma.
Elżbieta, przyjaciółka Julity, jest bezdzietną, samotnie mieszkającą lekarką, która boryka się z niewyobrażalnymi problemami, mającymi swoje źródło w dzieciństwie, kiedy to babcia przestrzegała ją przed chłopakami i kazała czekać z oddaniem cnoty do ślubu. 
Czy kobiety poradzą sobie ze swoimi blokadami? Jak zmieni się ich życie ? Czy w dorosłym życiu będą mogły liczyć na swoją przyjaźń?
"Bluszcz" to powieść dość inna i wyjątkowa, gdyż porusza niezwykłe tematy.  Anna H. Niemczynow opisuje w swojej książce sprawy z jakimi przychodzi się mierzyć niejednemu z nas. Podczas lektury możemy uświadomić sobie jak wielki wpływ na dorosłe życie człowieka mają zasady wpajane mu w dzieciństwie. Czasem przybiera to takie rozmiary, że człowiek jest nieszczęśliwy, gdyż chcąc być wiernym swoim zasadom, rezygnuje z siebie i swojego dobra.
Julita i Ela są przyjaciółkami z dzieciństwa, które to od najmłodszych lat są prowadzone przez swoje babcie do kościoła, które to starały się wychować dziewczynki w zgodzie z wiarą i przykazaniami. Julita i Ela do tego stopnia bały się kary bożej za swoje postępowanie, że wpłynęło to znacząco na ich dorosłe życie. Jak się okazuje ciężko jest tak z dnia na dzień zmienić podejście do życia i swoje przekonania, którym się było wiernym przez całe dotychczasowe życie. Powiem szczerze, że chwilami ta historia wydawała mi się trochę nierealna i śmieszna, bo jak wykształcona kobieta, pani doktor może nie znać się na antykoncepcji, czy nie wiedzieć co do czego z wibratorem, już pomijam fakt, że ma czterdzieści lat i jest dziewicą. Dobra może nie spotkała odpowiedniego mężczyzny w swoim życiu, może ma jakąś blokadę psychiczną przed zbliżeniem , ok to jestem w stanie zrozumieć, ale żeby ją przyjaciółka uświadamiała w tym wieku co i jak w tych sprawach, jak nastolatkę to już naciągane było. A co Julity to też kilka szczegółów mnie irytowało, bo że wyszła za mąż za pierwszego chłopaka, z którym się przespała i to jeszcze, jak się okazało była w ciąży, to nie dziwota, zjawisko dość powszechne, ale tylko dla tego dać się poniżać i źle traktować przez kilkanaście lat małżeństwa, to trochę też nie do końca normalne. Jednym słowem historia przedstawiona w książce była dość skomplikowana i niekiedy dziwna, kilka wątków wydawało mi się zbędnych, bo nie wiele wnosiły, ale już się nie czepiam. Generalnie to książkę czytało się dobrze i dość lekko. Urozmaicona była licznymi fragmentami poezji, czy tekstami piosenek, także jak ktoś lubi takie zabiegi to polecam. 
Ogólnie książkę oceniam dobrze. To było moje pierwsze spotkanie z autorką, ale nie mówię, że ostatnie, chętnie się przekonam jakie są jej pozostałe powieści. 
 

14 komentarzy:

 1. Jeszcze się nad nią zastanowię, ponieważ nie jestem do końca przekonana. Jak sama pisałaś miała kilka wątków zbędnych.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, jest dużo dobrych książek i czasem trzeba się dobrze zastanowić po jaką sięgnąć :)

   Usuń
 2. Na razie jej nie planuję, ale chciałabym kiedyś do niej wrócić :)
  pozdrawiam, Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie czekam na Twoje wrażenia, jeżeli się zdecydujesz przeczytać ;)

   Usuń
 3. Powiem Ci ze znam takie przypadki jak opisane w książce, może ta historia nie jest taka nierealne jak na pierwszy rzut oka się wydaje

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerze Ci powiem, że jakoś mnie do tej pozycji nie ciągnie niestety. ;/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również czytałam tę książkę i mnie się bardzo podobała. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci książka przypadła do gustu :)

   Usuń
 6. Z chęcią dam szansę tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jest to chyba pozycja dla mnie. Jeszcze nad nią pomyślę. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, trzeba się zastanowić na co ma się ochotę , bo szkoda czasu na książki, które nas nie pociągają :)

   Usuń

Dziękuję wszystkim moim czytelnikom za odwiedziny i pozostawienie choćby krótkiego komentarza.