16 maja 2018

"Jak nie zwariować podczas starań o dziecko " Katarzyna Jarosz


Wydawnictwo: Natan
Data wydania: 2015 (data przybliżona)

Liczba stron: 91
Kategoria: Literatura faktu
Moja ocena: 5/6
Bohaterką książki jest sama Autorka, która chce się podzielić z czytelnikiem swoimi przeżyciami, jakie jej towarzyszyły podczas starań o dziecko. Katarzyna bez owocnie próbowała przez jedenaście lat walczyć z niepłodnością. Próbowała wszystkiego, począwszy od najbardziej zaawansowanych metod medycznych po modlitwę i prośbę o potomstwo samego Boga. Z książki dowiadujemy się jak Kasia musiała sobie radzić, przez te wszystkie lata,  ze swoim problemem i jak robi to do dzisiaj. Ważną kwestią, jaką porusza Autorka jest relacja z otoczeniem, wsparcie ze strony bliskich i znajomych lub jego brak, lub wręcz nachalne dopytywania o planowanie potomstwa. 

Katarzyna zdecydowała się na adopcję, jednak nie rozwiązało to jej problemu do końca, gdyż adopcja nie jest lekiem na niepłodność.  Jest mamą dwóch chłopców: Michałka i Andrzejka, jak również aniołkową mamą dziecka, które poczęło się po 9 latach starań i odeszło za wcześnie. 
Książka jest dość smutna. Ja się utożsamiałam w pełni z Autorką, gdyż mam podobny problem. 
"Jak nie zwariować podczas starań o dziecko " jest warta uwagi, jeżeli nie przez kobiety, które same cierpią na brak biologicznego potomstwa, to przez osoby z ich otoczenia. Lektura nie jest dużych rozmiarów i można ja przeczytać dosłownie w chwilkę, a daje dużo do myślenia. Po jej przeczytaniu może niektórzy ugryzą się w język, zanim zadadzą niewygodne, lub zbyt intymne pytanie kobiecie, która nie posiada dzieci, bo nie zawsze to jest jej własny wybór, czy wygodnictwo. Już nie wspomnę o dawaniu genialnych  rad.

11 komentarzy:

 1. To nie dla mnie. Ja na szczęście nie miałam problemu z powiększeniem rodziny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Ok :) Może inna książka Ci przypadnie do gustu.

   Usuń
 3. Temat książki ważny, szkoda tylko, że osoby zadające niezbyt delikatne pytania rzadko sięgają po takie tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 4. To na pewno poruszająca i ważna książka. Problem niepłodności to wcale nie taki marginalny problem, a takie ksiązki powinny być obowiązkowe dla "cioteczek" co to lubią zadawać durne pytania, czy sypać krzywdzącymi komentarzami.

  Pozdrawiam
  http://zksiazkanakanapie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Trudny i ważny temat, cieszy mnie to, że powstają wartościowe książki które potrafią mądrze i odważnie o nim mówić :)
  Book Beast Blog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby takich książek powstawało więcej. Myślę, że są potrzebne.

   Usuń
 6. Jak ja nie lubię takich pytań "cioteczek", im zawsze jest mało: kiedy chłopak, kiedy narzeczony, kiedy ślub, kiedy dziecko, kiedy drugie dziecko itd itp. A teraz niestety coraz więcej ludzi ma z tym problem... A otoczenie zamiast wspierać, jeszcze dołuje. Ja właśnie przeczytałam "wszystkie pory uczuć. Wiosne" Magdaleny Majcher gdzie też poruszany jest ten temat-polecam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim moim czytelnikom za odwiedziny i pozostawienie choćby krótkiego komentarza.