21 kwietnia 2018

"Ty i teraz" Lidia Jasińska

Wydawnictwo: Imprint Media
Data wydania : 2017
Liczba stron: 240
Kategoria: Aforyzmy
Moja ocena: 5/6Lidia Jasińska od lat zajmuje się pisaniem aforyzmów. Mieszka i tworzy w Warszawie, gdzie ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej. W jej dorobku literackim jak dotąd znalazły się zbiory aforyzmów Diabeł oswojony, Czule klepać biedę, Frywolki, Flirtuchy, Poufałostki, Niedyskrety i Ustne zapewnienia, a także opowiadania Wesele na śmieciach. Jej myśli są również publikowane w prasie, w tym przez lata w „Wieczorze Wrocławia”, na licznych portalach internetowych oraz na stronie Autorki: www.jasinskalidia.pl.

(opis z okładki)


"Ty i teraz" to obszerny, gdyż liczący ponad 700 aforyzmów, zbiór myśli polskiej aforystki Lidii Jasińskiej. Książka ta jest pięknie wydana - twarda, płócienna oprawa, jako zakładka służy nam czerwona wstążka, która nadaje swoistej elegancji. 
Zbiór aforyzmów Lidii Jasińskiej był dla mnie wyjątkową lekturą. Mogłam się zatopić w jej mądrościach, zawartych jedynie w kilku słowach, a wyrażających tak wiele. Aforystka skupia się w swoim dziele głównie na relacjach międzyludzkich, a szczególnie na miłości, która nie zawsze okazuje się być beztroska. Jak sama autorka pisze w słowie wstępu:
  W "Ty i teraz" trudno więc będzie odnaleźć klimat sielanki, gdyż w moim przekonaniu miłość sielanką nie jest. Idylliczne mogą być jedynie wyobrażenia o niej. Potem zaczynają się schody.

Autorka przekazuje nam swoje spostrzeżenia na temat przemijania, upływu czasu i zmian jakie za sobą niosą. Uświadamia nam jak miłość na przestrzeni lat potrafi się zmieniać, staje się dojrzalsza, mądrzejsza i silniejsza, tak by byle jaka przeciwność losu, nie zniszczyła jej przy pierwszej lepszej okazji.  Lidia Jasińska skłania czytelnika do bliższego przyjrzenia się kobiecie i mężczyźnie, znajdujących się w różnych sytuacjach życiowych. Nigdy tak do końca nie wiemy co przyniesie nam życie, czy radość i spełnienie, czy też może wręcz przeciwnie ból i cierpienie.  Zbiór myśli "Ty i teraz" uświadomił mi najważniejsze: że bez względu na to co się w naszym życiu dzieje, to prawdziwa miłość przetrwa wszystko. 

A oto kilka przykładów wspaniałych myśli, które najbardziej zapadły mi w pamięć i serce:
Chwile zbyt szybko mijają, by pozwoliły się docenić.


Wierzyć w ideały to szukać. Nie wierzyć - to żyć bez nadziei.


Kochać i być kochanym - jakie to trudne do połączenia. 


Od podziwu zaczyna się miłość, a tak często kończy zdziwieniem. 


W kolejce po miłość niecierpliwi są ostatni.


Zbiór aforyzmów "Ty i teraz" polecam wszystkim lubiącym zatrzymać się na moment i chcącym znaleźć chociaż chwilę na czas refleksji. Mi się książka bardzo podobała i na pewno często będę do niej powracała. Zachęcam do jej przeczytania. Uważam, że mogłaby się ona stać dla niejednego wspaniałym pomysłem na prezent np. dla nowożeńców ;)

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Imprint Media.

4 komentarze:

Dziękuję wszystkim moim czytelnikom za odwiedziny i pozostawienie choćby krótkiego komentarza.