8 kwietnia 2018

"Kochając syna" Lisa Genova

Tytuł oryginału: Love Anthony
Tłumaczenie: 
Joanna Dziubińska
Wydawnictwo:
 Filia

Data wydania : 8 października 2014
Liczba stron: 436
Kategoria: Literatura obyczajowa
Moja ocena: 4/6

Na wyspie Nantucket spotykają się dwie samotne kobiety, po przejściach i szybko się zaprzyjaźniają. Każda z nich walczy ze swoimi problemami i dzięki wspólnemu wspieraniu i odnajdywaniu odpowiedzi na nurtujące je pytania, są w stanie spojrzeć optymistycznie w przyszłość. 
Olivia ciągle rozpacza po śmierci autystycznego synka. Jej małżeństwo rozpada się i zamieszkuje w małym domku na wyspie. 
Beth jest szczęśliwą matką i żoną, jak się okazuje do czasu, aż się dowiaduje o zdradzie męża. Jej świat się wali i nie potrafi wybaczyć mężowi. 
Co się wydarzy w życiu tych kobiet? Jak zmieni ich życie przypadkowe spotkanie i czy będzie miała z tym coś wspólnego książka pisana przez Beth? 

Lisa Genova to dla mnie nowa autorka. Nie maiłam wcześniej okazji sięgać po jej książki, a że mój wybór padł akurat na ten tytuł, no cóż... coraz częściej sięgam ostatnio po książki związane z macierzyństwem itp. 
Książka wywarła na mnie ogromny wpływ ze względu na swoją trudną tematykę, a mianowicie chorobę jaką jest autyzm. Autorka sporo poświęca w swojej książce miejsca na opis samej choroby, ale głównie skupia się na aspekcie psychologicznym. Bardzo wnikliwie opisuje co przeżywają rodzice chorego dziecka, jak życie jest to dla nich trudne i wymagające poświęcenia na każdym kroku. Ciągle zastanawiają się : czy  dziecko ich kocha? gdyż nie odwzajemnia czułych gestów, ba czasem nawet nie chce być przytulane. To strasznie smutne i czytając tę książkę czułam się bardzo przygnębiona, współczuję rodzicom borykającym się z tym problemem.
Autorka nie skupia się jedynie na miłości macierzyńskiej, porusza także problem jedności małżeńskiej. Z jednej strony małżeństwo z chorym dzieckiem, po którego śmierci oddalają się od siebie, a z drugiej małżeństwo z trójką zdrowych, wesołych dziewczynek, a jednak szczęście jest tylko pozorne, dochodzi do zdrady i rodzina się rozpada. 
Książkę z czystym sercem polecam wszystkim lubiącym zaczytywać się w książkach poruszających trudne tematy. Uważam, że ta powieść jest dobrze napisana i otwiera nam oczy na wiele istotnych spraw. Nie żałuję, że sięgnęłam po tę książkę. Nie miałam wcześniej do czynienia z tym tematem, ani szczególnie się tym nie interesowałam, więc tym bardziej się cieszę, że książkę przeczytałam. 

7 komentarzy:

 1. Temat choć trudny, to warty uwagi. Rozejrzę się za tą powieścią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, tym bardziej, że kwiecień to miesiąc autyzmu.

   Usuń
 2. Zgadzam się, że trudny temat, ale zainteresował mnie.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście temat godny uwagi. Mnie ta książka bardzo wciągnęła.

   Usuń
 3. Czytałam książki Motyl i Lewa strona życia tej autorki i dzięki tym książkom stała się Ona jedna z moich ulubionych potrawę. Po tę książka również planuję sięgnąć. Mam nadzieję, że będzie równie dobra, jak jej poprzedniczki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za literaturą obyczajową - no po prostu nie mój klimat, więc podziękuję, ale recenzja przyjemna :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim moim czytelnikom za odwiedziny i pozostawienie choćby krótkiego komentarza.