16 listopada 2017

"Jeszcze jeden oddech" Paul Kalanithi

 "Jeszcze jeden oddech" jest to autobiografia młodego, odnoszącego sukcesy zawodowe neurochirurga, który zachorował na raka. Paul Kalanithi opowiada nam jak zareagował na diagnozę raka płuc, jakie decyzje podjął i do jakich wniosków doszedł odnośnie ludzkiego życia, a przede wszystkim swojego życia. 

Autor musiał przejść przemianę z lekarza w pacjenta, co było dla niego bardzo trudne. Był bardzo dobrze zapowiadającym się lekarzem, choć na co dzień stykał się z śmiercią i miał świadomość,że kiedyś umrze, to wizja rychłego  umierania wzbudzała w nim taki sam strach jak w każdym innym człowieku.


Książka wywarła na mnie wielkie wrażenie i dała mi dużo do myślenia. Choć jest bardzo smutna, bo przecież jej główny temat to umieranie, niesie wiele optymizmu i nadziei. Pomaga dostrzec wartość naszego życia, skłania do tego, aby przystanąć i na moment zastanowić się nad tym co jest dla nas najważniejsze, co chcemy w swoim życiu osiągnąć. Przede wszystkim autor chce zaszczepić w nas radość i chęć czerpania z życia garściami- bo przecież życie jest tylko jedno. 
Książkę gorąco polecam wszystkim bez wyjątku, bo jest piękna opowieść, wartościowa i pełna mądrości.  A oto cytat,który utkwił mi  pamięci:

"Nie da się osiągnąć absolutnej perfekcji, ale warto wierzyć, że człowiek nieustanie się do niej zbliża."

4 komentarze:

 1. Czytałam tę książkę i uważam, że jest niezwykła. Na pewno warto poświęcić jej czas i uwagę :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie:) Nie żałuję, że po nią sięgnęłam.

   Usuń
 2. Czytałam wiele dobrego o tej książce. Chętnie po nią sięgnę.:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim moim czytelnikom za odwiedziny i pozostawienie choćby krótkiego komentarza.