20 listopada 2020

"Zatoka o północy" Diane Chamberlain

 Tytuł oryginału: The Bay at Midnight
Tłumaczenie: Teresa Komłosz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania :2013-08-08
Liczba stron: 520
Kategoria: Literatura obyczajowa 
Moja ocena: 4/6


    Julie jako mała dziewczynka bardzo lubiła spędzać wakacje w letnim domku na wybrzeżu New Jersey, należącym do jej rodziny prawie od pokoleń. To się jednak z mieniło, kiedy jej siedemnastoletnia siostra Izzy, została zamordowana nocą w zatoce.
    Przez ponad czterdzieści lat od tragicznego wydarzenia Juli nie potrafi uporać się z przeszłością, co bardzo utrudnia jej życie. Kobieta boryka się nie tylko ze stratą bliskiej osoby, ale też poczuciem winy, co wpływa na jej relacje z matką i nastoletnią córką. Kiedy przypadkowo zostaje znaleziony list, w którym dowiaduje się, że za morderstwo Izzy został skazany niewłaściwy człowiek wszystko się jeszcze bardziej komplikuje...

    Mamy tutaj do czynienia z losami trzech pokoleń kobiet. Każda z nich ma swoje sekrety i na swój sposób mierzy się z przeszłością.
Akcja powieści toczy się dwutorowo. Dużo dzieje się w teraźniejszości, ale też wiele dowiadujemy się ze wspomnień bohaterek. Jest opisanych dużo zdarzeń, które oczywiście poniekąd mają znaczenie i wpływają na finał, ale podczas czytania zaczynałam się już nudzić, bo tu już bym chciała wiedzieć co się tak naprawdę wydarzyło i rozwiązać zagadkę, a tu po drodze muszę przejść jeszcze przez kilka wątków, które w tamtym momencie słabo wiązały mi się z głównym.
Może na tle innych książek autorki ta wydała mi się trochę słabsza i dość nudna momentami, ale nie zmienia to faktu, że jest to książka bardzo dobra w ogólnym rozrachunku. Powieść ta jest przede wszystkim o miłości, przyjaźni, relacjach rodzinnych, jak również dyskryminacji rasowej, także jak widać porusza istotne kwestie, a do tego jest tajemnicza zbrodnia i mnóstwo sekretów skrywanych przez lata.
    Jeśli lubicie tego typu historie to zachęcam do przeczytania tej książki.

6 komentarzy:

Dziękuję wszystkim moim czytelnikom za odwiedziny i pozostawienie choćby krótkiego komentarza.