28 października 2020

"Portret Doriana Graya" Oscar Wilde

 Tytuł oryginału: The Picture of Dorian Gray
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania :2015-07-06
Liczba stron: 238
Kategoria: Klasyka
Moja ocena: 4/6

    Dzisiaj chciałam podzielić się opinią na temat przeczytanej przeze mnie niedawno książki i to książki nie byłe jakiej, bo klasyka.

    O czym jest "Portret Doriana Graya" Oskara Wilda nie muszę chyba pisać, bo jest on tak znany, że chyba wszyscy wiedzą. Po krótce chodzi o to, że pewien bogaty młodzieniec, bardzo, ale to bardzo przystojny postanawia wykonać u znajomego malarza swój portret. Jest zachwycony dziełem artysty i stwierdza, że całe życie chciałby zachować taką urodę i młodość jak na tym obrazie. I tak się dzieje, że portret się starzeje, a Dorian jest ciągle piękny i młody.

    Niewątpliwie książka jest wyjątkowa. Każdy czytelnik może ją interpretować na swój sposób. Jest to powieść małych rozmiarów, a jest tak napakowana treścią, że podczas czytania niejednokrotnie trzeba się zatrzymać i zastanowić nad wieloma kwestiami. Jest to książka ponadczasowa i każdy czytelnik może w niej znaleźć coś dla siebie. Autor w znakomity sposób przedstawia nam naturę człowieka, bo kto z nas nie ma tajemnic, kto nie skrywa przed światem swoich mrocznych czynów. W oryginalny sposób uzmysławia jak czynione zło odkształca nie nasze oblicze, nie wizerunek zewnętrzny, ale pozostawia ślady w naszym wnętrzu, tam gdzie nikt tego nie widzi. Możemy być dla świata piękni, a w środku być zepsuci i odrażający.
Lektura "Portretu Doriana Graya" to było dla mnie niezwykłe literackie doznanie. Jeśli ktoś z Was jeszcze nie czytał to polecam, szczególnie ze względu na jej mroczny i tajemniczy klimat, w sam na jesienne wieczory 😉

5 komentarzy:

 1. Ojej, jak ja dawno temu czytałam tę książkę. Uwielbiam. A film to mistrzostwo. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Film bardzo mi się podobał. Książki jeszcze nie czytałam, więc muszę nadrobić zaległości. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Zamierzam po raz kolejny sięgnąć po tę książkę. Podobała mi się.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Klasyka, i to klasyka godna uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Taka znana książka, a ja jej do tej pory nie czytałam. Planuję to zrobić ale jeszcze nie wiem kiedy. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim moim czytelnikom za odwiedziny i pozostawienie choćby krótkiego komentarza.